Czy masturbacja jest szkodliwa?

Masturbacja jest zdrową i naturalną aktywnością prowadzącą do rozładowania nagromadzonego napięcia seksualnego oraz lepszego poznania swojego ciała. Jednak w Polsce wciąż jest tabuizowana i marginalizowana jako coś, co przystoi jedynie chłopcom w okresie dojrzewania i to też nie zawsze. Szczególne tabu dotyczy masturbacji u kobiet, która bardzo często odbierana jest jako coś nieprzyzwoitego lub wręcz „nienormalnego”. Również autostymulacja sugerowana przez seksuologa jako ćwiczenia do wykonania w domu spotyka się często z dużym oporem pacjentów – czy to ze względów religijnych, czy światopoglądowych czy też wynikających z braku edukacji w tym zakresie i powielania nieprawdziwych informacji.

Jakie są więc zalety masturbacji? Przede wszystkim uczy świadomości własnego ciała – tego, co jest przyjemne, a co nie, jaki dotyk i w jakim miejscu najbardziej nam odpowiada – jest zbiorem cennych wskazówek dla partnera, jak chcielibyśmy być pieszczeni oraz dla nas samych, co sprawia nam największą satysfakcję w łóżku. Znajomość swojej seksualności przekłada się zatem na satysfakcję, jaką czerpiemy z seksu i tym samym może poprawiać jakość związku. Dzięki masturbacji możemy się dowiedzieć, czego oczekiwać od partnera aby osiągnąć jak największą satysfakcję seksualną. Autostymulacja uwalnia również nagromadzone napięcie seksualne jeśli z powodu braku partnera bądź innych przyczyn stosunek seksualny nie jest możliwy. Masturbacja jest też częstym sposobem leczenia niektórych zaburzeń i tym samym poprawy jakości współżycia z partnerem (np. trening masturbacyjny w terapii przedwczesnego wytrysku).

Jakie mogą być negatywne konsekwencje masturbacji? Przede wszystkim może prowadzić do uwarunkowania się na określony rodzaj stymulacji, jak ma to miejsce w zespole Hevelock-Ellisa. Zespół ten polega na osiąganiu orgazmu przez kobiety podczas stymulacji strumieniem wody. Stymulacja ta, poprzez rozlany charakter, siłę bodźców i ich charakter niekiedy są dla kobiety tak atrakcyjne, że zaczyna ona preferować taki rodzaj aktywności zamiast seksu z partnerem. Również u mężczyzn przyzwyczajonych do siły i tempa autostymulacji mogą pojawić się problemy z utrzymaniem erekcji i osiągnięciem orgazmu podczas stosunku z partnerką. Masturbacja może również stać się nałogiem – może sugerować to jej powtarzalny i sztywny schemat, duża częstotliwość oraz odczuwany przymus. Kolejny problem wiąże się z traktowaniem masturbacji jako leku na nudę lub zły nastrój. Jeśli pojawia się w odpowiedzi na potrzebę rozładowania napięcia pozaseksualnego nie jest korzystna – może prowadzić do powstania kompulsji.

Masturbacja wpływa negatywnie na związek jeśli staję się preferowaną formą rozładowywania napięcia seksualnego i zastępuje kontakty intymne z partnerem. Należy wtedy zastanowić się nad przyczynami takiej sytuacji – niekiedy wystarczyć może szczera rozmowa, a czasami może to wymagać konsultacji ze specjalistą, który pomoże wprowadzić konieczne zmiany aby obydwoje partnerzy na nowo czerpali satysfakcję ze zbliżeń. Może jednak wpływać pozytywnie, stanowiąc ubarwienie stosunków – np. miłość turecka, polegająca na jednoczesnym masturbowaniu się obojga partnerów i obserwowania swoich reakcji.

Podsumowując, masturbacja uprawiana jako forma zastępcza rozładowania napięcia seksualnego, jako sposób na zapoznanie się ze swoją seksualnością czy jako ubarwienie codziennych zbliżeń nie jest niczym złym. Ważne jest jednak aby dostrzec, kiedy staje się ona kompulsywna, niebezpieczna dla zdrowia bądź bardziej atrakcyjna niż seks z partnerem. Wtedy warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże odnaleźć tego przyczynę i podpowie, w jaki sposób należy temu zaradzić.

Photo on <a href=”http://foter.com/re/265c12″>Foter.com</a>

Leave a Reply

%d bloggers like this: