Jaki wpływ na psychikę dziecka ma „przyłapanie” rodziców w intymnej sytuacji?

Jakiś czas temu pytałam Was w ankiecie na Instagramie, jakie tematy z zakresu seksuologii dziecięcej są dla Was interesujące lub o jakich chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej. Kilka sugestii, jakie dostałam dotyczyło tego, jak wpływa na dziecko zobaczenie rodziców podczas aktu seksualnego.

Po urodzeniu dziecka zmienia się hierarchia wartości pary. Obok roli partnerów, pełnią oni od teraz również rolę rodziców, która, przynajmniej w pierwszych latach dziecka, zajmuje pierwsze miejsce. Warto mieć jednak na uwadze, że role te są równie ważne. Częstą obawą rodziców jest zostanie „przyłapanym” przez dziecko w czasie miłosnych igraszek. Partnerzy obawiają się, jak to wpłynie na psychikę dziecka i jego dalszy rozwój. Czy słusznie?

Przede wszystkim, bardzo istotny jest wiek dziecka – w zależności od niego podejmuje się konkretne działania. Jeśli łóżeczko dziecka stoi w sypialni, dobrym pomysłem (również dla rozbudzenia namiętności w związku) będzie wyjście z seksem poza sypialnię. Maluch może się przestraszyć, jeśli zobaczy rodziców w sytuacji intymnej – zarówno dźwięki, jak i obraz mogą mu się kojarzyć z zagrożeniem, z czymś złym.

W przypadku nieco starszego dziecka (przedszkolaka), można mu wytłumaczyć, że rodzice bardzo się kochają i w ten sposób okazują sobie miłość. Jest to również okazja do rozmowy o seksualności w ogóle: skąd się biorą dzieci, jak poprawnie nazywać narządy płciowe, kto i w jakich sytuacjach może oglądać dziecko bez ubranka, etc. Co jest szalenie istotne, trzeba dostosować język oraz treść naszego przekazu do wieku odbiorcy – czyli uczynić go jak najbardziej zrozumiałym i przydatnym dla dziecka. Podobnie rzecz się ma z dzieckiem w wieku szkolnym – dodatkowo, może to być dobra okazja do rozmowy o granicach i ich szanowaniu (czyli również pukaniu do drzwi sypialni czy łazienki).

Dużo większy wpływ na dziecko ma nie samo zobaczenie rodziców uprawiających seks, co ich reakcja na to. Jeśli zaczną krzyczeć, nerwowo się zakrywać chować, dziecko raczej zapamięta te emocje, niż samo zdarzenie. Jest ryzyko, że w przyszłości aktywność seksualna będzie mu właśnie te emocje przypominać i będzie budzić lęk. Co zatem powinno się zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim, zachować spokój – spokojnie poprosić dziecko, aby wróciło do swojego pokoju, a któreś z Was za chwilkę do niego przyjdzie. W tym czasie będziecie mogli ochłonąć i doprowadzić się do ładu przed rozmową z dzieckiem.

Aby uniknąć kłopotliwej i dla większości chyba osób dość trudnej sytuacji, warto się przed tym zabezpieczyć. Można pomyśleć o zainstalowaniu zamka w drzwiach sypialni i pamiętaniu o przekręcaniu go, kiedy jest się w nastroju na miłosne igraszki. Jeśli para nie dysponuje własną sypialnią lub nie ma możliwości założenia zamka w drzwiach, warto rozważyć wyjście z seksem poza sypialnię.

Podsumowując: oczywiście, lepiej żeby dziecko nie miało okazji do zobaczenia rodziców podczas współżycia, dlatego warto jest zainwestować swój czas i pieniądze w dostosowanie lokum do ciekawskich oczu i uszu pociech. Jeśli natomiast już do tego dojdzie, nie róbmy tragedii! Rodzice koniecznie powinni z dzieckiem porozmawiać i wytłumaczyć mu w spokojny, zrozumiały i dostosowany do wieku sposób, czego było świadkiem.

Leave a Reply

%d bloggers like this: