Niepłodność a seks

Niepłodność określa się jako niemożność zajścia w ciążę przez minimum rok pomimo regularnego współżycia kilka razy w tygodniu bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Szacuje się, że problem ten dotyka około 15-20% par w wieku reprodukcyjnym. Brak możliwości zajścia w upragnioną ciążę wpływa na każdy aspekt życia pary, w tym również seksualny, który chciałabym Wam dzisiaj przybliżyć.

„Seks na gwizdek” to określenie odnoszące się często do współżycia par długo starających się o dziecko. Dość dobrze oddaje specyfikę zbliżeń par dotkniętych niepłodnością. Wieloletnie starania o poczęcie wpływają na relację partnerską i satysfakcję ze związku, nie pozostają też bez znaczenia dla satysfakcji ze zbliżeń. Seks często staje się obowiązkiem, czynnością mechaniczną, pozbawioną ekscytacji i podporządkowaną dniom płodnym. Zmienia się też podejście do zbliżeń na bardziej zadaniowe – mają dać upragnione potomstwo. Dodatkowo, każda miesiączka jest oznaką kolejnego niepowodzenia i zawodu, a sam seks zaczyna budzić lęki przed kolejnym rozczarowaniem. Konsekwencją tego napięcia jest obniżenie libido i niechęć do zbliżeń.

Nie bez znaczenia pozostaje wpływ hormonów – wysokie stężenie kortyzolu (określanego jako hormon stresu) wpływa negatywnie na libido, może również powodować zaburzenia erekcji. Wielokrotne próby poczęcia powodują ogromną frustrację i stres dla obydwojga partnerów, co również przekłada się na brak ochoty na seks. W jaki sposób można sprawić, aby współżycie podczas starań o dziecko nie było jedynie mechanicznym aktem odbywanym niejako z obowiązku, uprawianym jedynie w celu prokreacji?

Dla każdej pary wzniecenie na nowo namiętności będzie wiązało się z czymś zupełnie innym i jest to uzależnione od indywidualnych potrzeb i możliwości partnerów. Co najważniejsze, należy na nowo nauczyć się, jak cieszyć się z seksu i bliskości, jak czerpać przyjemność ze zbliżeń i uwolnić się od myśli, czy tym razem się udało.

Można zacząć od przypomnienia sobie, co było w seksie ekscytującego zanim zaczął służyć jedynie próbom poczęcia dziecka. Warto pozwolić sobie na element spontaniczności, przełamanie rutyny poprzez wprowadzenie czegoś nowego do sypialni. Nie muszą to wcale być wyszukane gadżety erotyczne rodem z 50 twarzy Greya, wystarczy zmiana pozycji lub miejsca i okoliczności współżycia. Przykładowo, jeśli para zazwyczaj kocha się wieczorem, przy zgaszonym świetle, dobrze spróbować czegoś nowego – seksu pod prysznicem, w kuchni, rano, wykorzystując inne niż zazwyczaj pozycje czy techniki. Odkrywanie swoich ciał na nowo przyniesie element świeżości do sypialni kojarzonej do tej pory z „seksem na gwizdek”.

Oprócz ulepszenia sfery seksualnej, partnerzy muszą zadbać również o jakość ich relacji, podtrzymanie wzajemnego zainteresowania. To również zależy od preferencji i możliwości partnerów. Dla jednych będzie to romantyczna kolacja, dla innych wspólna kąpiel, a dla jeszcze innych górska wyprawa. Ważne, aby był to czas przeznaczony dla siebie, pozwalający na oderwanie się od codziennych problemów, również tych związanych z prokreacją. W tym trudnym okresie pielęgnowanie więzi i uczucia ma szczególnie duże znaczenie.

Długotrwałe i bezowocne starania o dziecko mogą spowodować pojawienie się zaburzeń seksualnych. U mężczyzn mogą wystąpić zaburzenia libido oraz problemy z uzyskaniem oraz utrzymaniem erekcji wystarczającej do penetracji. Z kolei u kobiet, poza obniżeniem libido, pojawić się może bolesność stosunku (wywołana suchością pochwy) i brak przyjemności ze zbliżenia. Konieczne może okazać się zasięgnięcie konsultacji seksuologicznej, dzięki której partnerzy nauczą się na nowo cieszyć seksem i czerpać z niego satysfakcję.

Podczas starań o dziecko niezwykle ważne jest, aby nie utracić z oczu tej drugiej osoby i jej potrzeb. Dbanie o dobrą atmosferę w sypialni i czerpanie radości z seksu pozytywnie wpływa na satysfakcję ze związku. Parom starającym się o ciążę zaleca się regularne współżycie – nie tylko w dni płodne, aby seks nie kojarzył się jedynie z obowiązkiem i sposobem uzyskania upragnionego celu. Jeśli wystąpią jakiekolwiek trudności we współżyciu, dobrym pomysłem jest zasięgnięcie opinii specjalisty, który pomoże ze zdefiniowaniem problemu i znalezieniem wyjścia z niego.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: