Pierwsza wizyta u seksuologa

Wokół wizyty u seksuologa narosło wiele mitów i niedopowiedzeń, które mogą powodować niechęć lub strach przed spotkaniem ze specjalista. Czy faktycznie taki diabeł straszny, jak go malują?

Kiedy warto zgłosić się do seksuologa?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: kiedy w seksie pojawił się jakiś problem, niepokoi nas coś związanego z seksualnością lub chcemy poprawić jakość współżycia. Najczęstszym problemem, z jakim zgłaszają się mężczyźni są zaburzenia erekcji (dotykające nawet bardzo młodych mężczyzn). Natomiast sygnalizowanym przez kobiety problemem są zaburzenia orgazmu.

Psycholog-seksuolog czy lekarz-seksuolog? Czym kierować się przy wyborze specjalisty?

Warto pamiętać, że jedynie lekarz-seksuolog (najczęściej jest to ginekolog) może przeprowadzić badanie fizykalne oraz przepisać stosowne leki. Psycholog-seksuolog może za to posługiwać się testami psychologicznymi. Decydując się na wybór seksuologa dobrze jest zapoznać się z jego biogramem na stronie gabinetu, w którym przyjmuje – jakie szkolenia skończył, czy jego praca jest pod superwizją (to znaczy, czy konsultuje się z bardziej doświadczonymi specjalistami), w jakich trudnościach się specjalizuje.

Jak wygląda wizyta?

Konsultacja seksuologiczna jest spotkaniem mającym na celu zdefiniowanie problemu, z jakim zgłasza się pacjent, wskazanie możliwości jego rozwiązanie oraz psychoedukacja dotycząca seksualności. Najczęściej są to 2-3 spotkania, podczas których seksuolog przeprowadzona pogłębiony wywiad dotyczący biografii seksualnej, aktualnego związku, stanu zdrowia, stylu życia. Specjalista może również przeprowadzić testy kwestionariuszowe mające na celu lepsze zrozumienie trudności, z jaką pacjent się zgłasza oraz jego ogólnego funkcjonowania psychoseksualnego. Często seksuolog zaleca wykonanie dodatkowych badań aby wykluczyć somatyczne podłoże problemu. W zależności od zgłaszanych trudności może to być badanie poziomu hormonów, konsultację ginekologiczną, urologiczną, psychiatryczną bądź z lekarzem innej specjalizacji. Sposób płatności jest najczęściej ustalany już podczas telefonicznego umawiania wizyty, a cennik dostępny jest na stronie internetowej gabinetu.

Czego masz prawo oczekiwać?

  • Tajemnicy zawodowej i poszanowania Twojej prywatności
  • Szacunku
  • Życzliwości
  • Bezstronności i wolności od uprzedzeń, nienarzucania swojego światopoglądu
  • Poszanowania Twoich granic
  • Uzyskania pomocy lub rzeczowej informacji, dokąd się po nią zgłosić

Jak przygotować się do wizyty u seksuologa?

Na pewno warto zastanowić się, o czym chce się z nim porozmawiać. Jeśli perspektywa wizyty jest bardzo stresująca, można spisać sobie na kartce najważniejsze punkty, które chce się poruszyć lub pytania, na które chce się poznać odpowiedź i skorzystać z tej ściągi w gabinecie. Jeżeli posiadasz aktualne wyniki badań (hormonalnych, ginekologicznych, urologicznych, psychiatrycznych) dobrze będzie wziąć je ze sobą, aby specjalista miał okazję zapoznać się z nimi na pierwszej wizycie.

O czym przede wszystkim należy pamiętać?

Rzadko jedna konsultacja wystarcza aby rozwiązać problem. Zgłaszając się do seksuologa z oczekiwaniem, że po jednej wizycie wszystkie problemy miną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, z gabinetu można wyjść bardzo rozczarowanym. W większości przypadków jedno, około godzinne spotkanie jest niewystarczające.

Jeżeli cokolwiek w zachowaniu seksuologa będzie niepokojące, a jego rady kontrowersyjne, warto przemyśleć udanie się do innego specjalisty. Pamiętaj, że masz prawo oczekiwań przestrzegania Twoich praw seksualnych ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia.

Udane życie seksualne ma ogromny wpływ na zadowolenie z życia i jakość związku. Potrzeby seksualne są naturalne i nie powinny być przedmiotem wstydu. Pierwsza wizyta u seksuologa jest stresująca dla pacjentów, ale jest też nadzieją na poprawę współżycia i relacji partnerskiej.

Leave a Reply

%d bloggers like this: