Recenzja: Zaburzenia seksualne a psychoterapia poznawczo-behawioralna

Jeśli miałabym wskazać książkę, która będzie wartościowa dla każdego specjalisty pracującego w obszarze seksuologii oraz szeroko pojętego zdrowia seksualnego, bez wątpienia wybrałabym Zaburzenia seksualne a psychoterapia poznawczo-behawioralna. Bardzo brakowało tego typu publikacji na polskim rynku, dlatego zamówiłam ją, kiedy tylko się pojawiła.

Dla mnie miała ona podwójną wartość: jako źródło wiedzy podczas nauki do egzaminu dyplomowego oraz jako zbiór narzędzi niezbędnych w codziennej pracy jako psycholog-seksuolog.

Pierwszy rozdział książki poświęcony jest na zapoznanie Czytelnika ze specyfiką psychoterapii poznawczo-behawioralnej, podstawowymi założeniami i technikami pracy. Fajnie przygotowana wiedza „w pigułce” dla osób, które chciałyby sobie pewne kwestie odświeżyć. Drugi rozdział to omówienie założeń i technik terapii seksualnej. Jest to przedstawione w dużo bardziej przystępnej formie niż w słynnym Leczeniu zaburzeń seksualnych Kratochvila. Dość zwięźle jest też przedstawiona problematyka leczenia farmakologicznego oraz wpływu leków na seksualność.

W kolejnych rozdziałach znaleźć możemy m.in. wpływ depresji oraz zaburzeń lękowych i odżywiania na dysfunkcje seksualne czy też model terapeutyczny stosowany w kompulsywnych zachowaniach seksualnych (nałogowe korzystanie z pornografii, kompulsywna masturbacja, ryzykowne kontakty seksualne z wieloma partnerami).

Najciekawszymi jednak rozdziałami są te dotyczące stricte modeli terapeutycznych w dysfunkcjach seksualnych: zaburzeniach orgazmu, hipolibidemii, zespołach bólowych, przedwczesnym wytrysku czy zaburzeniach erekcji. Do każdej dysfunkcji znajdziemy dokładny opis kryteriów diagnostycznych (DSM-5 oraz ICD-10), etiologię i teorie, farmakoterapię, strategie terapeutyczne oraz pytania, które warto uwzględnić we wstępnym wywiadzie. Opisy przypadków pozwalają poćwiczyć konceptualizację problemu, a zawarte przykładowe plany terapii stanowią przydatną „ściągawkę”.

Zaburzenia seksualne a psychoterapia poznawczo-behawioralna to kompendium wiedzy o dysfunkcjach seksualnych na jakie długo czekałam i którego zdecydowanie brakowało. Zarówno początkujący seksuolodzy jak i ci bardziej doświadczeni znajdą w tej książce atrakcyjne i przydatne treści, które można wykorzystać w pracy z Pacjentem. Dodatkowo, książka napisana jest przystępnym językiem, w naprawdę ciekawy sposób.

Leave a Reply

%d bloggers like this: