Seks a ciąża

Ciąża to szczególny czas dla kobiety – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Staranie się o dziecko, oczekiwanie na nie oraz wydanie go na świat powoduje szereg zmian w życiu obojga partnerów. Wymaga odpowiedniego przygotowania, psychicznego i emocjonalnego – do nowych ról, jak i bardziej pragmatycznego – kącika dla dziecka, wyboru wózka i niezbędnego ekwipunku. Gdzie w tym wszystkim czas i sposobność do uprawiania seksu? Wiele mitów narosło wokół seksu w ciąży.

Ciąża dzieli się na trzy trymestry. Pierwszy trwa do 12 tygodnia i jest określany jako okres adaptacji – ciało kobiety dostosowuje się do intensywnych zmian neurohormonalnych. Skutkiem tych zmian są m.in. senność, labilność emocji, nudności. Charakterystyczny dla tego etapu jest również lęk – o utrzymanie ciąży, gotowość do macierzyństwa, warunki społeczno-ekonomiczne, etc. Jest on silniejszy, jeśli ciąża nie była planowana. W tym okresie spada zainteresowanie kontaktami seksualnymi i tym samym obniża się ich częstotliwość. Drugi trymestr, trwający od 13 do 26 tygodnia określa się jako okres względne stabilizacji i dobrego samopoczucia. Wiele kobiet odnotowuje wtedy duży wzrost libido, manifestujący się zwiększoną ochotą na seks, bogatymi fantazjami i snami erotycznymi. Wzrasta również satysfakcja ze stosunków. Ostatni, trzeci trymestr, trwa od 27 tygodnia do rozwiązania. Na tym etapie pojawia się duże napięcie emocjonalne związane ze zbliżającym się porodem, lęk o zdrowie swoje i dziecka, problemy z procesami poznawczymi (koncentracją, zapamiętywaniem). Ponownie zauważa się spadek aktywności seksualnej. W ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem zalecana jest wstrzemięźliwość w kontaktach seksualnych z uwagi na niebezpieczeństwo zakażenia i uszkodzenia pęcherza płodowego oraz wywołania przedwczesnego porodu.

U wielu kobiet koktajl hormonalny spowodowany ciążą sprawia, że mają dużo większą ochotę na seks. Ze względu na lepsze ukrwienie okolic intymnych, może on być również bardziej satysfakcjonujący niż przed ciążą. W przebiegającej bez komplikacji ciąży nie ma powodu nakładania embargo na zbliżenia. Seks jest potrzebny również w tym okresie – poza przyjemnością daje poczucie bezpieczeństwa, atrakcyjności, zacieśnia więź z partnerem, jest źródłem pozytywnych emocji. Jest to temat, który warto już na początku ciąży poruszyć z lekarzem prowadzącym lub położną – większość ginekologów nie porusza z pacjentkami tematów związanych z życie seksualnym z własnej inicjatywy aby nie wpędzać ich w zakłopotanie. Jeśli z przyczyn medycznych seks okaże się niewskazany, warto dopytać, czy należy unikać penetracji czy orgazmu. Jeśli tylko penetracji, pamiętajmy, że orgazm można osiągać na wiele sposobów!

Wśród czynników warunkujących stosunek do uprawiania seksu w ciąży można wymienić przede wszystkim stan zdrowia przyszłej mamy, relacje między partnerami, potrzeby seksualne, poczucie atrakcyjności kobiety, lęk o dziecko, poczucie zażenowania związane z bliskością płodu, tradycje kulturowe obowiązujące w danym społeczeństwie.

W okresie ciąży należy szczególnie pamiętać o używaniu prezerwatyw – zwłaszcza w przypadku braku stałego partnera. Nawet w związkach monogamicznych powinno się je stosować aby zmniejszyć ryzyko infekcji, które mogłyby spowodować komplikacje ciąży. Pamiętać należy również o odpowiednim nawilżeniu, ponieważ zmiany hormonalne mogą spowodować suchość pochwy czyniąc tym samym stosunek nieprzyjemny lub nawet bolesny. Należy szczególnie uważać podczas seksu oralnego, aby nie wdmuchiwać powietrza do pochwy. Na późniejszych etapach ciąży konieczne okaże się dostosowanie pozycji seksualnej do możliwości, czyli do wielkości brzuszka, tak, aby go nie uciskać i nie powodować dyskomfortu dla kobiety .

Podczas ciąży o prawidłowym przebiegu aktywność seksualna mamy nie powinna wpływać negatywnie na dobrostan dziecka. Rozwijający się płód jest chroniony wewnątrz macicy przez owodnię i płyn owodniowy, a także przez mięśnie macicy oraz gęsty czop śluzowy zasłaniający szyjkę macicy. Nie jest więc możliwa do spełnienia absurdalna wręcz obawa niektórych panów, że podczas stosunku z ciężarną partnerką dziecko złapie ich za penisa.

Podsumowując, jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań do uprawiania seksu w okresie ciąży, nie warto go sobie odmawiać. Poza aspektem przyjemności jest on ważny do zacieśniania więzi między partnerami oraz potwierdzania poczucia wartości i atrakcyjności kobiety, której ciało przechodzi szereg zmian. Co więcej, są badania potwierdzające, że aktywne seksualnie ciężarne „sprawniej” rodzą ze względu na wytrenowane mięśnie dna miednicy.

Leave a Reply

%d bloggers like this: