Zaburzenia pożądania u kobiet

Zaburzenie pożądania czyli, inaczej mówiąc, obniżone zainteresowanie seksem, hipolibidemia czy potoczna „oziębłość” jest główną przyczyną, z powodu której kobiety odwiedzają gabinet seksuologa.

Pożądanie seksualne jest zależne od wielu czynników:

  • Wrodzonego popędu
  • Poczucia własnej wartości
  • Satysfakcji z poprzednich kontaktów seksualnych
  • Dobrej relacji z partnerem (również w dziedzinach innych niż seks)
  • Chorób (zarówno przebytych jak i przewlekłych)
  • Zażywanych leków
  • Sprawności seksualnej partnera (może pojawić się w odpowiedzi na dysfunkcje seksualne partnera)

Oznaką obniżonego zainteresowania seksualnego jest bardzo mała lub zerowa chęć podejmowania kontaktów płciowych z partnerem, brak nacechowanych erotycznie myśli, fantazji i snów; pacjentki nie inicjują stosunków oraz często zgłaszają, że literatura i filmy erotyczne na nie „nie działają”. Jeśli jednak kobieta zwraca uwagę na atrakcyjnych mężczyzn spotykanych w sklepach czy komunikacji miejskiej, miewa sny erotyczne (nierzadko przeżywa podczas nich orgazmy) lub odczuwa podniecenie czytając literaturę erotyczną bądź wyobrażając sobie stosunek lub pieszczoty, nie możemy powiedzieć, że jej libido gorzej funkcjonuje. Bardzo często zaburzenia pożądania są ściśle związane z osobą partnera lub konfliktem w związku.

Jakie czynniki związane z osobą partnera mogą tłumić pożądanie w kobietach? Wśród przyczyn kobiety podają niedostateczną dbałość mężczyzn o atmosferę, „samolubność” i zbyt małe skupienie na ich potrzebach i pragnieniach, monotonię, nonszalancki stosunek ich partnerów do higieny (również okolic intymnych).

Zdarza się, że kobiety zgłaszają się do gabinetu seksuologa skierowane tam przez swoich partnerów na zasadzie „Idź, niech wreszcie cię naprawią”. Często dopiero w toku rozmowy okazuje się, że pacjentka nie odczuwa pożądania seksualnego wobec swojego partnera, z którym łączy ją już tylko wspólny kredyt, a seks stał się całkowicie mechaniczną i rutynową czynnością niejako do „odbębnienia”. Zdarza się również, że to partner kobiety ma bardzo duże potrzeby seksualne i chciałby kochać się codziennie, kiedy ona chciałaby dwa razy w tygodniu. W takiej sytuacji będziemy raczej mówić o dysharmonii seksualnej w związku niż o zaburzeniach pożądania.

Należy przede wszystkim pamiętać, że seksualność kobiet jest na tyle złożonym i wciąż jeszcze nie do końca odkrytym zjawiskiem, że nie istnieje „niebieska tabletka”, która mogłaby natychmiast przywrócić sprawność. Ważne jest, aby umieć otwarcie rozmawiać z partnerem o swoich oczekiwaniach i jasno komunikować swoje potrzeby – również te najbardziej intymne. Spotkanie z seksuologiem może pomóc w zrozumieniu problemu oraz wprowadzeniu zmian w życiu seksualnym, które odmienią związek.

Leave a Reply

%d bloggers like this: